Zdravi zubi nisu važni samo za dentalno zdravlje, oni su važni za cjelokupno zdravlje čovjeka.
Iz tog razloga pravilna oralna higijena trebala bi biti svakodnevna navika svih ljudi.
Pravilnom i redovitom oralnom higijenom možemo sačuvati zdravlje i naši vlastiti zubi mogu što duže ostati zdravi i vršiti svoju funkcionalnu i estetsku ulogu.
Prednosti oralne higijene su brojne, od očuvanja vlastitog dentalnog i cjelokupnog zdravlja do očuvanja svojih prirodnih zubi koji najbolje vrše svoju ulogu.
Pravilna higijena podrazumijeva, kako smo već i naveli, pravilnu i uravnoteženu prehranu, bogatu namirnicama koje su dobre za zube.
Namirnice bogate vitaminom D (riblje ulje, meso, žumanjak, mlijeko i mliječni proizvodi, gljive) izvrsni su za zdravlje usta te sprječavaju nastajanje gingivitisa.
Pravilna higijena provodi se od malih nogu kada roditelji provođenjem redovite i pravilne oralne higijene služe kao primjer svojoj djeci te ih uče kako održavati oralnu higijenu.
Zato dijete treba voditi na stomatološki pregled već u starosti od jedne godine te ih se treba naučiti kako voditi brigu za svoje zube.
Najvažniji dio je pranje i četkanje zubi. Čak kada dijete ima jedan zub, potrebno ga je prati, barem gazom, a kasnije je potrebna mekana četkica za zube te zubni konac u trenutku kad se zubi počnu međusobno doticati.
Mliječni zubi moraju se pravilno održavati te na njima možemo djecu naučiti kako se pravilno održava higijena zubi.
Pravilna higijena podrazumijeva čišćenje jezika jednostavnim procesom koji obuhvaća struganje jezika od korijena prema vrhu čistačem ili strugačem jezika, kojeg je potrebno svaki put nakon uporabe isprati.
Možemo reći da je to jako malo posla za jako veliki učinak.
Danas postoje razna strugala, raznih oblika i materijala, potrebno je odabrati jedan I redovito ga koristiti kao dio pravilne oralne higijene.
Kao posljedica loše higijene zubi, lošeg stanja zubi i suhih usta, nastaje halitosis ili loš zadah koji predstavlja zdravstveni i društveni problem.
Možemo zaključiti da je pravilna higijena bitna od malih nogu za dentalno, ali i opće zdravlje čovjeka.
Potrebno je njegovati svoje zube i kompletnu usnu šupljinu dok imamo svoje vlastite zube, ali ne treba zaboraviti i nikako zanemariti održavanje pravilne higijene kad su u pitanju zubni nadomjesci kao što su dentalni implantati, zubne krunice ili zubne ljuskice.
Održavanjem oralnog zdravlja pomažemo cijelom tijelu da bude i ostane zdravo, ali i zadovoljavamo onu ništa manje važnu društvenu komponentu.
Prema nekim istraživanjima jedna od većih neverbalnih grešaka kod intervjua za posao je ne smijanje. Iako je razgovor za posao situacija u kojoj se teško možemo opustiti, umjerena doza osmijeha je bitna.
Zdrav i lijep osmijeh je u takvim situacijama bitan. Ne kaže se uzalud da osmijeh otvara sva vrata.
Četkanje zubi provodi se tako da četkicu nagnemo pod kutom od 45 stupnjeva te obuhvatimo zube i zubno meso.
Osim pokreta lijevo, desno, gore i dolje, treba uključiti i male kružne pokrete.
Nečistoće se sa zuba i naslage uklanjaju se pravilnim četkanjem.
Pretjerivanje zubnom pastom nije znak da temeljito čistimo zube, dapače, previše zubne paste smanjuje učinak četkanja.
Potrebno je izbjegavati energično četkanje zubi jer brzim i agresivnim četkanjem zubi možemo naškoditi zubnom mesu, a s vremenom može doći do neželjenih promjena na zubnoj caklini.
Svakodnevna oralna higijena izrazito je bitna, a uz nju, kod stomatologa dobit ćete profesionalno čišćenje.
Stomatolog će skinuti I očistiti očvrsnute naslage između i oko zubi koje se ne mogu očistiti kod kuće. Profesionalno čišćenje zuba može odgoditi ili spriječiti razvijanje raznih upala I upala desni.
Koliko često treba ići na profesionalno čišćenje ovisi o zdravstvenom stanju zubi i desni te o životnim navikama pacijenta.
Relativno zdrave odrasle osobe I djeca trebali bi detaljno očistiti zube barem jednom u dvije godine, a osobe sklone upalama desni i osobe koji su pušači trebali bi češće ići na profesionalni tretman. Na kraju, najbolje je savjetovati se sa stomatologom.
Koristiti električnu četkicu za zube ili običnu ovisi o nekoliko parametara, a jedan od njih je dentalno stanje osobe.
Ali s njom treba pažljivo rukovati. Ne može se koristiti na isti način kao obična četkica za zube zbog pritiska.
Virusi, bakterije, odumrle stanice i ostaci hrane čine naslage plaka koji se počinje stvarati neposredno nakon pranja zubi te izmjerivu količinu naslaga plaka možemo izmjeriti već nakon jednog sata.
Što se on više nakuplja, lakše dolazi do upalnog mesa.
Ako ga duže vrijeme ne odstranimo dolazi do njegove mineralizacije i on se pretvara u kamenac.
Plak čvrstoću dobiva kroz kalcij I ostale minerale koji se nalaze u slini, a stvrdnjavati se počinje već nakon 24 sata stajanja, a u kamenac se pretvara nakon 20-ak dana.
Skidanje zubnog kamenca spada u profesionalno čišćenje zuba u kojem je važna površina zuba koju možemo lako zanemariti prilikom održavanja oralne higijene kod kuće.
Profesionalni tretman uklanjanja zubnog kamenca uključuje upotrebu instrumenata koji omekšavaju i uklanjaju naslage sa zubi. Metoda je bezbolna i najčešće nema potrebe za upotrebom lokalne anestezije.
Nakon što se ukloni zubni kamenac, važni je ispolirati zube kako bi se spriječilo novo stvaranje kamenca.
Pacijenti često uspoređuju skidanje zubnog kamenca i izbjeljivanje zubi, ali ta dva postupka nisu ista.
Za održavanje pravilne higijene zubi, bitna je upotreba zubnog konca.
Budući da četkica za zube ne može prodrijeti u sve udubine između zubi, odnosno često ostanu zanemareni interdentalni prostori, pravilna oralna higijena podrazumijeva uporabu zubnog konca.
Redovno korištenje zubnog konca smanjuje upale zubnog mesa, karijes i loš zadah iz usta.
Konac se može nježno zavući u prostor između zuba i zubnog mesa te ga vaditi nježnim pokretima prema gore. Na svakom zubu treba ponoviti isti proces. Na kraju, važno je zube isprati kako bi se uklonili ostaci hrane i kamenca.
Ako zubni konac počne zapinjati na mjestima gdje se to prije nije događalo, potrebno je tražiti pomoć stomatologa.
Estetika osmijeha danas je postala jako važna komponenta.
Budući da današnji način života doprinosi promijeni boje i da žuti zubi postaju sve češći kod ljudi, potreba za estetskim uljepšavanjem osmijeha sve je veća.
Jedan od načina na koji danas uljepšavamo osmijeh je izbjeljivanje zubi.
U našoj klinici koristimo ZOOM metodu za izbjeljivanje zubi. Kao i prije svakog tretmana, pacijent treba doći na prvi stomatološki pregled na kojem će mu se odrediti precizan plan terapije.
ZOOM metoda je sigurna i učinkovita, a zubi obično postanu svjetliji za 5 do 6 nijansi. Kako bi rezultati bili dugotrajni, pacijent kući nosi poseban set za izbjeljivanje.
Pravilna i redovita higijena zubi održat će prirodnu boju zubi, ali zbog načina života koji danas vodimo, štetnih navika, kao I korištenja određenih lijekova, zubi gube lijepu boju.
Razvojem dentalne medicine postupci izbjeljivanja zubi postaju sve sigurniji i učinkovitiji.
Izbjeljivanje zubi ZOOM metodom traje otprilike sat vremena
Proces je bezbolan
Na početku procesa priprema se zaštita gingive i desni te se nanosi i fiksira zaštitni gel.
Nakon što se nanese zaštitni gel, kreće nanošenje ZOOM gela te njegovo aktiviranje specijalnim svjetlom emitiranim iz ZOOM lampe.
Koliko će emitiranje svijetla trajati ovisi o estetskim željama pacijenta, odnosno o rezultatu koji želimo dobiti.